دفتر آمار و اطلاعات و GIS
قابليت ها و توانمنديها

استان لرستان از موقعيت سوق الجيشي خاصي برخوردار است . استقرار استان در ميان هفت استان كشور و حداكثر با فاصله 200 كيلومتر و قرار گرفتن استان در كريدور شمال جنوب بر اهميت آن دوچندان افزوده است و مي تواند در صورت فراهم شدن زمينه هاي رشد و توسعه بازار مصرف و تجارت فرآورده هاي آن را تضمين نمايد.

7134 چشمه و سراب ، بيش از 1487 رشته قنات و بالغ بر 5000 حلقه چاه عميق و نيمه عميق ، وجود سرشاخه هاي رودخانه هاي مهم دز و كرخه در اين استان كه بالغ بر 7 سرشاخه اصلي (كشكانرود، سيمره، تيره، ماربره،سزار،بختياري ، كاكارضا) و تالاب هاي بين المللي گري بلمك در منطقه پلدخترو وجود درياچه طبيعي گهر بر دامنه اشترانكوه در منطقه دورود كه در ارتفاع تقريبا 3000 متري قرار دارد و نيز بيش از 15 آبشار زيبا و پر آب حاكي از منابع غني خدادادي در استان است .

وجود 25 درصد معادن سنگ تزئيني كشور در استان لرستان يك فرصت استثنايي و يك توانمندي بالقوه در بحث منابع طبيعي استان است معادن عظيم و ذخاير معدني قابل توجه و همراه با درجه خلوص مطلوب سنگ ها ي كچ و آهك استان فرصت مناسبي را براي احداث كارخانجات توليد كچ فراهم نموده است.

وجود ذخائر كشف شده نفت و گاز در منطقه پلدختر از ديگر فرصتهاي توسعه استان محسوب مي شود .درحال حاضر از 4 حلقه چاه نفت اكتشافي استان روزانه 12000 بشكه نفت خام استخراج ميگردد در منطقه بلوك خرم آباد بين مناطق كوهدشت و پلدختر در حال حاضر مطالعات اوليه و لرزه نگاري يك بعدي و دو بعدي در حال انجام است و با احتمال زياد ذخائر عظيم نفت و گاز در اين منطقه تحول چشمگيري را براي استان پيش بيني مي نمايد.

وجود و احداث آزاد راه خرم آباد- پل زال به طول 104 كيلومتر با سرعت و كيفيت در خور تحسين يكي از فرصتهاي استان است

مهمترين صنايع استان عبارتند ازنساجي بروجرد، كارخانه توليد نخ نايلون(پارسيلون)، كارخانه فولاد اليگودرز، فولاد صدر و فولاد ازنا ، كارخانه توليد پودر ميكرونيزه (فرو آلياز ازنا ) ، كارخانه جات سيمان و فارسيت دورود، داروسازي اكسير ، داروسازي داملران ، زاگرس خودرو ، يخچال سازي خرم آباد ، ژنراتور سازي و ماشين سازي خرم آباد و ساير واحدهاي توليدي استان)

در بحث توليد آبزيان استان لرستان داراي مقام اول كشور در زمينه توليد بچه ماهي است.

هم اكنون تعداد 314 استخر پرورش ماهيان سردآبي و گرم آبي با مساحتي معادل بيش از 4 ميليون مترمربع در استان وجود دارد كه داراي ظرفيت توليدي معادل 6700 تن ماهي هستند .

يكي از فرصتهاي اقتصادي استان كشاورزي و دامپروري است كه علي رغم تلاش هاي مناسبب طي سال هاي اخير هنوز آنگونه كه شايد و بايد به بهره وري صحيح از پتانسيل ها پرداخته نشده است. استان لرستان با جمعيت حدود 6 ميلون واحد دامي و توليد بالغ بر 40 هزار تن گوشت قرمز و رتبه هشتم كشور از اين حيث يكي از قطب هاي دامپروري كشور است . بالغ بر 80 درصد اين جمعيت در اختيار عشاير استان قرار دارد كه بصورت سنتي اداره مي شوند ، نبود مراتع مناسب ، خشكسالي چند ساله و پاره اي عوامل ديگر اين صنعت استان را با خطراتي مواجه نموده كه لزوم برنامه ريزي براي بهينه سازي واحدهاي توليد صنعتي استان نظير واحدهاي دامپروري صنعتي ( مجتمع كشت و صنعت و دامپروري ، پرواربندي هاي گاو وگوساله و گوسفند و نيز موسسات توليد مرغ گوشتي و تخم گذار و مرغ مادر را بيش از پيش نمايان مي سازد.

وجود جاذبه هاي گردشگري طبيعي و آثار باستاني متعدد .

برخورداري از شبكه انتقال ، تبديل و توزيع برق ، شامل خطوط فشار قوي و پست هاي مربوط .

برخورداري نسبي از زمينه هاي لازم براي توسعه صنعتي .

تنوع آب و هوايي و برخورداري از اراضي حاصلخيز و عرصه هاي جنگلي و مرتعي .

بهره مندي از قابليت توليد انرژي برق آبي .
وجود كاني هاي غير فلزي با كيفيت بالا ؛ به ويژه سنگ هاي ساختماني
تاریخ به روز رسانی: 1393/08/22
Powered by DorsaPortal