دفتر آمار و اطلاعات و GIS
مهمترين صنايع دستي
صنايع دستي لرستان در سه نوع متمايز عشايري، روستايي و شهري شكل گرفته اند :منبت‌كاري، گلسازي، مشبك روي چوب، قلمزني روي مس، سفالگري، سراميك، خوشنويسي، مكرومه‌بافي، يوه بافي و دوزي، نگارگري، طراحي فرش، عروسك‌دوزي، شمع‌سازي، ساخت و قلم زني مصنوعات ورشويي و قلاب‌دوزي از جمله صنايع‌دستي رايج استان لرستان است.

فرش‌بافي، ورشوسازي، گليم‌بافي، قلمزني روي ورشو، جاجيم‌بافي، خراطي چوب، نمد مالي، ساخت و قلم زني، مصنوعات ورشويي، سياه چادر بافي، گيوه‌دوزي و گيوه‌بافي از جمله صنايع‌دستي بومي استان لرستان به‌شمار مي‌آيند.


سوغات استان


ورشو >> ورشو آلياژي از جنس نيكل و روي است كه ورق آن براي اولين بار از كشور لهستان به ايران آمد و هنرمندان بروجردي آن را جايگزين ورق برنج در ساخت انواع ظروف نمودند.

اين هنر امروزه با بهره گيري از قلم و چكش ، ريخته گري و ذوب قطعات و شكل دادن با سوهان و رنده با عالي ترين كيفيت و زيبايي خاص ساخته و به دوستداران اين هنر عرضه مي شود.كاك >> اين نوع شيريني كه از ديرباز در لرستان از شهرت خوبي برخوردار بوده است هم اكنون نيز با آرد ، روغن حيواني، زعفران تهيه و تزيين مي شود و به دليل كيفيت بالا و طعم دلپذير و عاري از مواد افزودني مضر و نگهدارنده يكي از بهترين سوغات اين ديار به شمار مي آيد.گليم >> در گليم نقشه كاربرد چنداني ندارد و معمولاً نقش آفريني در آن به صورت ذهني و سليقه اي انجام مي شود .

گليم لرستان بيش از قالي سابقه و قدمت دارد و در واقع قالي در اثر تكامل گليم طي قرن هاي متمادي پديد آمده است . نقوش آن بر گرفته از طبيعت ، شكار و اشكال انتزاعي است . كه با بهره گيري از اعتقادات و باورهاي آييني و سنتي بافته و به بازار عرضه مي شود . گليم از نخ پنبه اي يا كنفي با رد گيري تار و پود بافته مي شود.جاجيم >> جاجيم لرستان به لحاظ تنوع رنگ ها بسيار چشم نواز بوده و از نخ پشمي و رنگ هاي طبيعي رنگرزي بافته مي شود كه چهارگوشه هاي مربعي 10#410 سانتيمتر اصلي ترين طرح آن را شامل مي شود . در لرستان به جاجيم « ماشته » مي گويند كه از ديرباز تاكنون در ميان مردم اين ديار به عنوان مهمترين و زيباترين جهيزيه عروس مورد استفاده قرار مي گيرد.
تاریخ به روز رسانی: 1393/08/22
Powered by DorsaPortal